уторак, 14. децембар 2010.

Razlika u karakteristikama PVC, aluminijumske i drvene stolarije

Da bi se ispunili sve viši standardi na polju smanjenja potrošnje top. energije i zaštite čovjekove okoline koje nameće Evropska Zajednica osnivaju se razni instituti koji vrše ispitivanja i definišu zahtjeve koje bi građevinska industrija morala da ispuni u narednom perodu.
Rezultate istraživanja koje ćemo prikazati radio je institut GRADBENI CENTAR SLOVENIJE (GCS)
http : //gcs.gi-zmrk.si / . Rezultate je prezentovala Energetsko savjetodavna služba ENSVET koja je osnovana u okiru GCS-a. ENSVET ima ulogu da informiše, savjetuje i obrazuje sve subjekte koji imaju veze sa građevinarstvom. Podaci koje ćemo iznjeti mogu se provjeriti direktno na http://gi-zmrk.si/ensvet.htm.
Najvažnija stvar kada je stolarija u pitanju je svakako njena toplotna izolacija. Ona zavisi od nekoliko fatora od kojih je najvažniji materijal od koga se prave prozori i kvalitet stakla koji se stavlja u prozore.
Kada su u pitanju PVC i drvo profili za iradu ramova i krila širine od 70mm pa na više smatraju se energetski prihvatljivim za primjenu u građavinarstvu. Po tim zahtjevima al. profili bilo da su bez termo-mosta ili sa termo-mostom ne zadovoljavaju zahtjevanu toplotnu provodljivost. Aluminijum dolazi u obzir samo kao spoljna maska na PVC ili drvo. Uporedna analiza materijala od kojih se radi stolarija je donekle otežana zbog PVC profila koji se prave sa različitim brojem komora ali rezultati su ipak uporedivi :


 - PVC profili


1.     trokomorni profili širine poprečnog presjeka 60-65 mm imaju koeficijent toplotne provodljivosti kr = 2 ÷ 2,4 W/m²K
 2.     četvorokomorni profili širine 65-70 mm imaju koeficijent toplotne provodljivosti kr = 1,6 ÷ 1,8 W/m²K
 3.     petokomorni profili širine 70-75 mm imaju koeficijent toplotne provodljivosti kr = 1,1 ÷ 1,4 W/m²K
- Drvo


Ram i krilo širine poprečnog presjeka 65-70 imaju koeficijent top. provodljivosti kr = 1,6 - 1,8W/m²K u nekim publikacijama se daje poređenje da je taj koeficijent približno isti kao kod trokomornih PVC profila.


- Aluminijum


1.     Ram i krilo bez termo-mosta širine 70 mm ima koeficijent top. provodljvosti kr = 10,0 W/m²K


2.     Ram i krilo sa termo-mostom širine 70 mm ima koeficijent top. provodljvosti kr =  6,0 W/m²K

        Uzimajući u obzir gore navedene podatke i znajući da profil ALUPLAST  IDEAL 4000 ima koeficijent toplotne provodljivosti kr = 1,1 W/m²K, lako je napraviti poređenje:



Aluplast ideal
4000
Drvo
AL. bez termo-mosta
AL. sa termo-mostom
Kr (W/m²K)
1,1
1,8
10,0
6,0



Za drvo je uzeta viša vrijednost koeficijenta toplotne provodljivosti zbog toga što drvena stolarija koja se kupuje na teritori bivše SFRJ uglavnom nije najvišeg kvaliteta. Ono što je još značajnije kasa je al. u pitanju treba primjetiti da je koeficijent toplotne provodljivosti al. veći za 2,14 pa do 3,6 puta od prosječnog koeficijenta top. provodljivosti termopan stakla od 24 mm (4-16-4) koje nije punjeno argonom. Iz tog razloga se stolarija od al. više ne ugrađuje u stambene prostore u EZ. Izuzetak su strukturne i polustrukturne fasade, ali kod njh je procentualno učešće al. profila skoro zanemarivo u odnosu na površinu stakla.
U odnosu na PVC profile koeficijent top. provodljivosti al. profila  sa termo-mostom je za 5,45 puta veći a ti znači i da su toplotni gubitci isto toliko puta veći. Zbog toga dolazimo do apsurdne situacije da termopan staklo povećava  koeficijent top. provodljivosti cjelogprozora od PVC profila, a kod aluminijumskih ga smanjuje.
U  drugoj tabeli je prikazan koeficijent top. provodljvosti prozora 1m x 1m zastakljenim termopan staklom 4-16-4 punjenim argonom.




Aluplast  Ideal
4000
Drvo
Al bez
termo-mosta
Al  sa
termo-mostom
Kw(W/m²K)
1,34
1,62
4,9
3,3




Ova tabela daje pravu sliku i odnos  koeficijenta top. provodljivosti kompletnog prozora. Ovi podaci treba da idu u prilog stolariji koju mi prodajemo. Pogotovo što većina prizvođača stolarije nema u ponudi niskoemisiona stakla punjena argonom. U tabeli 3. su dati koeficijenti toplotne provodljivosti prozora dimenzije 1m x 1m gdje je dato realnije poređenje u odnosu na tržište na kojem se prodaju naši proizvodi.



ALUPLAST
Ideal 4000
IZO staklo
argon
PVC
četvoro-
komorni
profil, IZO
staklo bez
argona

PVC
trokomorni
profil,  IZO
Staklo bez
argona
Drvo
IZO staklo
bez argona
AL. sa termo-mostom
IZO staklo
bez argona
AL. bez
termo-mosta
IZO staklo
bez argona
Kw(W/m²K)
1,34
2,36
2,56
2,4
4,08
5,68

                                   Tabela 3
                                

U tabeli 3 se vidi da su uštede u dogrijavanju prostorija očigledne ako se kupac odluči za naš proizvod.    

ZA SVE INFORMACIJI O PRODAJI NA E-MAIL: kreceljb@gmail.com

недеља, 12. децембар 2010.

KOLIKE SU UŠTEDE TOPLOTNE ENERGIJE KORIŠĆENJEM PVC I AL STOLARIJE

Uštede su ogromne, pogotovo kada se u stolariju stavi  Low-E staklo punjeno argonom i takva stolarija će se vrlo brzo otplatiti. Jedan od najvećih kvaliteta naše stolarije je upravo ušteda u energiji koja se ostvari u odnosu na stare drvene i al. prozore manjih širina profila. Pretjerana potrošnja energije u zimskom periodu postaje sve veći problem kako kod nas tako i u svijetu. Zbog toga je Evropska Unija izglasala zakon ''Odredba o štednji energije EnEV'' koji je stupio na snagu 01.02.2002.god. Suština ovog zakona se odnosi na zaštitu čovjekove okoline, ali akcenat je bačen upravo na štednju energije, odnosno na proizvodnju tzv. ''niskoenergetskih'' kuća. Koncept ''niskoenergetske''  kuće definiše objekat koji će trošiti 30% manje energije u odnosu na postojeće standarde. Trenutna prosječna potrošnja energije po vidovima je prikazana na slici 1. Na slici se vidi da se najviše energije potroši upravo na grijanje 78%



Zakon EnEV je vrlo strog i tačno definiše na koji način se te uštede moraju ostvariti, a to su :
- upotreba novih materijala u gradnji koji imaju bolju toplotnu izolaciju
- ugradnja uređaja koji su bazirani na novim tehnologijama
- ugradnja stolarije koja zadovoljava stroge zahtjeve po pitanju toplotne i zvučne izolacije. Stolarija mora spadati u klasu od najmanje 35dB
- ostakljivanje termoizolacionim staklom punjenim argonom, ili upotreba  LOW-E tj. niskoemisionog stakla, ili i jedno i drugo, jer maksimalni kooficijent toplotne provodljivosti ne smije prelaziti 1.5W/m²K
Svi novi objekti moraju biti građeni prema EnEV-u, a takođe i svi stari objekti na kojima se vrši renoviranje ako se radovo odnose na više od 20% jedne strane objekta.
S obzirom da se najviše energije troši na grijanje nekoliko kompanija koje proizvode profile za PVC stolariju (Kommerling, Accord i Actual) su uradila nezavisna istraživanja i došle do nekih preciznih podataka o uštedama. Ispitivanja u sva tri slučaja su vršena na referentnom objektu površine 130m²  i ukupne staklene površine od 30 m² .
Poređenje je vršeno  između PVC stolarije sa koeficijentom toplotne provodljivosti 1,1W/m²K i ostalih PVC profila, aluminiske i drvene stolarije. Koeficijenti  koji se nalaze na tabelama se odnose na toplotnu provodljivost stakla.
Rezultati su sljedeći:
1. Kommerling je svoje rezultate predstavio u  potršnji lož ulja po kvadratnome metru prozora i vrata (tabela 1).

                                                        Tabela 1

2. Akord je svoje rezultate prikazao kroz konkretnu uštedu u novcu (tabela 2).


                                                        Tabela 2
3. Actual je prikazao uštedu u potrošnji zemnoga gasa u m³ po jednoj grejnoj sezoni (Tabela 3).



                                                    Tabela 3
Na osnovu ovih tabela lako se može izvesti računica kolike uštede bi se ostvarile kroz eksploatacioni vijek PVC stolarije. Ovi podaci su jako važni za ova područija jer skoro sva stolarija koja je ugrađivana  u periodu 70-ih i 80-ih godina je drvena i njen eksplotacioni vijek je na izmaku i došlo je vrijeme da se zamijeni sa funcionalnijom, ljepšom i lakšom za održavanje.
Primjetan je trend da raste upravo broj takvih kupaca, tj.onih koji mjenjaju staru drvenu stolariju.
Zakon EnEV će vremenom početi da se primjenjuje i na teritoriji svih država nekadašnje SFRJ i smatram da je važna informacija da prozori i vrata  sa kojim ja radim su od profila IDEAL 4000 (5-komorni sistem sa dva dihtunga) i IDEAL 5000 (5-komorni sistem sa dva dihtunga) njemačke firme Aluplast već sada zadovoljavaju norme ovoga zakona koje se odnose na stolariju.

ZA SVE INFORMACIJI O PRODAJI NA E-MAIL: kreceljb@gmail.com